Subotnje popodne u Kruševcu. Sunčan dan i blagi vetar u kosi. Na trenutak, delovalo je kao da to nije taj grad, naš, ali ipak bili smo tu. Na velikom sportskom terenu, pored otvorenih bazena, bili smo svedoci jednog nesvakidašnjeg dešavanja, bar za naš grad i zato je sve delovalo tako neobično. Promotivni štandovi, skejteri, BMX biciklisti, crtanje grafita, velika bina, dobra muzika i lepo raspoloženje. Ništa od svega ovoga ne bilo da se neformalna grupa This Pear i Kancelarija za mlade i ove godine nisu udružili ne bi li zajedničkim snagama organizovali drugi po redu, Skate fest u Kruševcu, 30.8.2014.

Prošlogodišnji skate festival se rodio iz jedne obične male ideje da napravimo mali skromni skate session i onda smo pomislili “zašto to ne bismo malo proširili i zamolili neke bendove da sviraju”. Nismo očekivali veliki odziv ljudi, zato što znamo da je skate kultura jedna od marginalizovanih u našem društvu, ali onda se ispostavilo da u Kruševcu i te kako postoji publika za skate i urbanu kulturu uopšte i to nam je dalo još više motiva, još više energije da ovogodišnji skate fest bude na malo većem nivou i da bude veća organizacija što podrazumeva i broj bendova i graffiti session i bolje nagrade za takmičare u skejterskom delu. Tako da, poenta je da ovaj festival raste. Obzirom da je drugi festival pretenciozno je da kažemo da će biti brend, ali obzirom na zainteresovanost i bendova da učestvuju i brendova da dođu i predstave se ovde na skate festivalu, mislimo da imamo jednu priču koja može da postane nešto po čemu će Kruševac bitii poznat. Ove godine smo prezadovoljni posećenošću i mislim da će naredne godine biti još mnogo mnogo bolje.”, rekao nam je Vanja Rakić, asistent Kancelarije za mlade Kruševac.

Kako je istakao Stefan Begović, promoter Skate festa i član neformalne grupe This Pear, ove godine cela priča je bila finasijski malo stabilnija, što je uticalo na to da na drugom Skate festu nastupi više bendova sa strane. To je ujedno bila i prilika da ovaj događaj podrže i sponzori kako iz Kruševca, tako i iz drugih gradova.
“Sponzori koji su pomogli u organizaciji skate festa su Kancelarija za mlade i Sportski centar krusevac,  a sponzori, koji su ulepšali skate fest svojim promotivnim štandovima i reklamama su Boardshop.rs, Zerpo, Rebuild, Smart shop i Monster energy. Oni su takođe obezbedili nagrade za najbolja tri mesta u skate takmičenju. Sponzori koji su pomogli za finansijski deo putnih troškova za bendove su Kancelarija za mlade, kafe Grizzly, Kruška pub, Play corner, Fipina kafana, Zamajac, Jazz club i medijski sponzor tv Plus.”

U okviru prvog dela festivala održano je takmičenje u najboljim skate trikovima - Skate best trik, na kome je prvo mesto osvojio mladi Đorđe Jokić.
“U okviru takmičenja cilj je bio da svaki skejter pokaže svoj najbolji trik, to je ono što se ocenjivalo i na kraju smo izabrali najbolje. Prvo mesto je osvojio Đorđe Jokić iz Kruševca. On je učestvovao na Wob-u (Winner of Belgrade) i osvojio treće mesto  na ovom ne samo državnom, već i Evropskom takmičenju, na kome su učestvovali i skejteri iz Hrvatske, Austrije, Bugarske, a on je osvojio treće mesto. Svaka čast, sve pohvale. Drugo mesto je osvojio Filip Đurđević takođe iz Kruševca, a treće mesto pripalo je Bojanu Paniću iz Jagodine. Zerpo shop, Smart shop i Monster su pobednicima dodelili delove za skejt, garderobu, energetska pića, kačkete i tako dalje.“, dodao je Begović.


Pod otvorenim nebom, na velikoj bini prvi su se svojim sugrađanima predstavili All My Heroes Let Me Down. Ekipa koja posle nešto duže pauze nastavlja svoj rad, u nešto izmenjenom sastavu, Miloš Novaković, gitara i glas, Goran Petrović Gocha Bubnjevi i mlada nova snaga Nađa Rajković bas. Nakon malih tehničkih problema na početku nastupa, kako vreme odmiče i polako se prikrada mrak, izvođenje kruševačkih muzičara polako dobija svoj pravi oblik. Tokom svirke u Kruševcu, izvedena je i numera sa prvog EPja “Breakdown”, koja je, prema rečima MIloša Novakovića, nastala onog trenutka kad je bend Sweeper kupio miksetu od Vuje iz sastava KBO. Publika je imala prilku da čuje i noviju pesmu radnog naslova “Sedeo sam za facebook”, iako ista, zapravo, nema nikakve veze sa ovom društvenom mrežom. Na kraju bendu se na bini pridružio i Stefan Begović, kao član nekadašnjeg sastava iz Kruševca Down To Earth.


Kada je sa bine grunuo zvuk iz Novog sada sastava Against The Odds bilo je to pravo iznenađenje, koliko sve to dobro zvuči uživo. U numeri “Glorious days” novosađani ističu “Those were the days”, i , zaista, bio je to jedan dan i trenutak za pamćenje.
Utisci sa večerašnjeg nastupa su stvarno dobri, fenomenalni. Nismo očekivali ovoliko ljudi, nismo očekivali da je scena na ovako visokom nivou, iz prostog razloga jer nigde u Srbiji nije scena na nekom bog zna kakvom nivou. Kada smo videli ovoliki  broj ljudi koji je došao i ispratio nastup, što naš, što benda pre nas i uopšte ceo event, nekako je baš ispalo i više nego što smo očekivali.“, naveo je Marko Ranisavljev, vokal i basista sastava nakon nastupa.

U nastavku nam je pevač benda Against The Odds Jovan Slijepčević otkrio kako je bio iznenađen kada je video veliki broj dece i mladih koji su podržali ovaj događaj.
Polako se deca i mladi uopšte upoznaju sa ovim i njima se to sviđa, što znači da će to nastaviti da raste i da se širi i to je veoma pozitivna stvar. U Novom Sadu  ima dosta ljudi koji su ovom fazonu, ali nismo primetili da ima toliko dece. To je možda loša stvar, zato što uglavnom nema mlađih bendova, mi smo jedni od retkih, ali dolaze i mlađi ljudi na svirke, pa se nadamo da če to uticati na njih pozitivno,  da i oni nešto pokušaju.“
Pobednici top liste magazina Get On Stage u avgustu, sa pesmom „Blood Splanged Banner“, u nastavku razgovora podelili su sa nama i svoje planove za naredni period:
Planiramo da izbacimo do kraja godine Ep, četri pesme. Otprilike na jesen, zimu, planiramo da snimimo album za proleće i onda ako stignemo da izbacimo album na proleće možda ćemo napraviti i neku turnejicu.“ rekao je Jovan.

Iako je Ekipa iz Novog Sada najvila nastup na Streetriffs festu U Beogradu, nastup je zbog nepredviđenih okolnosti morao biti otkazan.
Da otkazali smo jer bubnjar nije mogao. Žao nam je i ovim putem se još jednom izvinjavamo organizatorima, iako smo potvrdili, mislili smo da ćemo moći da odsviramo, ali iskrsao je problem i ne možemo. Sada neko vreme nećemo svirati nigde, jer jednostavno nismo planirali. Hoćemo da se zatvorimo u studio da konačno krenemo da pripremamo taj album. Ljudi mogu pratiti našu Facebook stranu gde redovno objavljujemo i nove datume i novosti vezane za bend.“, naveo je Marko i na pitanje šta je to što do sada nisu imali prilike da podele sa publikom, a povezano je sa samim bendom odgovara:
Postoje neki ljudi na sceni koji pokušavaju da koče scenu, u principu ta punk malograđanština i malo ćemo više tome da se posvetimo u našim pesmama, na albumu, da malo promenimo stvari. U smislu da se bendovi olako isključuju zbog nekih minornih stvari, ne bih sad išao konkretno u detalje, ali neke stvari na sceni bi trebale da se promene i nadamo se da ćemo mi utacati na to u nekom narednom periodu.“


Bend iz Niša, Dok7, već dobro poznat kruševačkoj publici, nakon prvog Skate festa vraća se u isti prostor. Godinu kasnije, na istoj bini, ista ekipa, ali ipak, sve deluje drugačije.
Svaki događaj je, pre svega, poseban za sebe. Prošle godine je bilo malo lošije ozvučenje, inače ljudi, reakcija publike je samo bolja. Bila je dobra i prošle godine i ove. Mislim imamo mnogo prijatelja u Kruševcu. Krenuli smo tako što smo prvi put svirali ovde pre par godina, upoznali ljude i sada svake godine moramo makar jednom da sviramo.”, naveo je Ivan Matejić pevač i basista sastava.
Nastup u Kruševcu bio je i prilika da momci iz Niša predstave i svoj novi album “Ni 5 ni 6” objavljen pod etiketom muzičke kuće Multimedia records.
Želja nam je od vajkada da imamo lajbel iza sebe, da imamo dobrog izdavača i eto uspelo nam je ovaj put. Multimedia music je objavila album, ima ga u prodaji u svim živim i “mrtvim” radnjama po Srbiji. Objavili smo digitalno i fizičko izdanje.” dodaje Ivan.

Kako mogućnost da iza jednog benda u Srbiji stane jedna ozbiljna i velika izdavačka kuća predstavlja retkost,  zanimalo nas je kako to izgleda kada se to ipak desi i kako je i koliko drugačije raditi, stavrati i svirati u takvim uslovima.
Pa znaš kako, stvarno olakšava posao mnogo, jer ipak čovek ne može da izgura sve, ne može da svira, da organizuje turneje, da juri televizije, radio stanice i tako dalje, tako da samo olakšava posao, a i samim tim što je veliki lajbel u pitanju mnoga vrata su nam sad otvorena. Pošto je to izdanje sveže nismo nešto puno iskusili, ali ponovo je bolja priča nego što je bila, znači ovim smo mi napravili neki stepenik više.”
Novi album doneo je novinu u smislu boljeg zvuka koji bend proizvodi i negde se zaista oseća kao da je Dok7 napravio korak dalje sa ovim albumom, pa pesme deluju ozbiljnije.
Mi smo mislili da će malo biti drugačije, zato što je sam rad benda malo drugačiji nego što je bio ranije. Shvatamo sve mnogo ozbiljnije i mnogo radimo. Mi sad i dan danas imamo tri puta nedeljno probe i vežbamo i stvarno reakcije publike su bile fenomenalne. Nismo mislili da će to tako da bude, ali stvarno ljudima se svidelo to, svideo im se način na koji radimo i ja sam prezadovoljan. Mislim nema ništa lepše kada radiš, napraviš nešto svoje, svoje čeljado i onda ga prihvate ljudi i zavole. Fenomenalan osećaj. “, ističe Ivan.

Spot za pesmu “Tu sam” , koja je izvedena tokom nastupa na Skate festu, nedavno je objavljen, a nešto više o tome kako je spot nastao otkriva nam Matejić:
Novi spot je rađen u režiji Miodraga Ignjatovića, to je naš prijatelj iz Niša, radili smo za jednu pesmu sa albuma “Tu smo” i sad smo ga izbacili i furamo dalje. Za mesec dana planiramo da izbacimo još jedan spot .”
Dok7  nakon Skate festa u Kruševcu nastavlja dalje. Već 19. septembra nastupaju na Oblačinskom jezeru u okviru “Cherry ’s film festivala“.
Prijatelji koji su u toj organizaciji su nas pozvali da sviramo jer će pored filmskog festivala biti i neki muzički program i biće različitih bendova, različitih žanrova. Onda 18. oktobra, evo prvi put to pričam za medije, organizujemo promociju, zvaničnu, koncertnu promociju albuma u Nišu. Pored nas sviraće bend Timble iz Kragujevca, Marica niški bend, kao lokalna podrška, naši drugari i prijateljski bend i Fast Response iz Zagreba. Tako da će to biti neki mini festival i ujedno koncertna promocija. U najavi ima još par dešavanja, ali ne bih o tome jer nisu još uvek potvrđena.”, za kraj ovog dela razgovora navodi Ivan.


Posle Nišlija, na bini je zagrmeo  kruševački metalcore No Way Back. Tu su već na domaćem terenu i publika ih dobro poznaje, pa su nastup, neminovno, prvi redovi publike ispratili  uz šutke i headbenging. No Way Back tek na bini pokazuje svoje pravo umeće, dok ponašanje pevača na istoj i njegovo energično izvođenje svakako doprinosi čitavom utisku i u kranjem slučaju pokreće i samu publiku. Kruševljani 20. septembra nastupaju u Begradu. Reč je o događaju u organizaciji Means To Amand i nastupu benda iz dalekog Bostona, Unearth, gde će takođe, pred beogradskom publikom zasvirati i Violent Chapter.


Nastup poslednjeg benda na drugom Skate festu u Kruševcu doneo je i najviše energije koja se osetila ne samo na bini, već i u publici, koja je šutkom ispratila gotovo sve pesme koje je Blankfile iz Beograda tokom ovog nastupa izveo.
Ja sam stvarno zahvalan što su nas pozvali ovde, nismo mi bili zvezde večeri, daleko od toga, ali smo tu energiju koju smo doblili od publike mi vratili nazad i valjda je to publika prepoznala i zato je bilo tako ekstra. “, navodi Petar Novaković, pevač i gitarista Blankfila.
Kruševačka publika imala je prilku da čuje numere “Close To Our Hearts” koja je doživela i ekranizaciju, kao i “Far From Our Eyes”, proglašena za pesmu meseca jula magazina Get On Stage.
Mi smo pre svega klinci koji samo žele da ispričaju neku svoju priču, da urade nešto drugačije od mejnstrima i ljudi su to prepoznali i zbog toga i ovde odušvljenje i svuda gde sviramo tu pesmu (Close To Our Hearts) svi se nekako pronađu u njoj i to nam je drago, jer to jeste pesma o prijateljstvu.”, nastavlja Petar i dodaje:
Bilo je to potpuno iznenađenje kad su nam se javili iz Get on the stage magazina  “e na top listi ste i vodite” – vau , ok, kao zašto? Da li je moguće da smo stvarno uradili dobru stvar? Teško je sa ovom muzikom na našoj sceni biti popularan, da se ne lažemo. Mi ne sviramo popularnu muziku, ne jure nas klinke, ne potpisujemo se na majice i teško je naći neku satisfakciju osim te lične, emotivne, da si uradio neku dobru stvar i onda  sve što sa strane dođe kao pohvala, kao podrška bez da mi tražimo to ikad, stvarno puno znači”.

Kako su momci iz Beograda u nastavku istakli u narednom periodu planiraju da se zatvore u studio, ne bi li iz istog izašli sa novim materijalom, koji će se, kako najavljuju, pojaviti krajem ove ili početkom sledeće godine.

Dok je Blankfile polako svoj nastup privodio kraju, kraj bine je čekao Igor Srećković aka SickPrime, beatboxer iz Kostolca. Sada već dovoljno zagrejana publika sa istom dozom energije, koja je vladala tokom izvođenja poslednjeg benda, ispratila je prvi nastup ovog tipa u Kruševcu.
Sad se osećam fenomenalno, zato što mi je ova publika dala dosta energije što se tiče performansa,  odjednom su mi padale neke nove ideje koje do sada nisam imao prilike da realizujem. Dešava se ta improvizacija na sceni, ali sve to zavisi od publike. Ako imam dobar feedback nastup će naravno biti bolji i spontaniji. Spontane stvari su najbolje.”, za Helly Cherry govori Igor Srećković i dodaje:
“Ja poznajem dosta ljudi koji se bave beatboxom, ali od svih njih ja se najviše eksponiram, jer hoću da proguram beatbox, kao najmlađi peti elemnet hip hop kulture koji je najmanje zastupljen  ovde u Srbiji, tako da nije važno da li je prvi put ili bilo koji put, sviđa mi se način na koji je publika odreagovala. Publika kod mene igra tu neku glavnu ulogu što se nastupa tiče.
Nakon učešća na takmičenju “Ja imam talenat” SickPrime je, kako navodi, imao nekoliko burnih meseci i puno nastupa.
“Imao sam i pozive van Srbije, međutim nisam baš bio finansijski spreman da taj put izdržim, ali sve u svemu meni je najpre bitno da sebe i taj moj za sada, a verujem da će ostati hobi, da probijem na veći nivo i u suštini finansijski deo me najmanje i interesuje. Sa druge strane, neki ljudi smatraju kada ja zatražim određenu sumu novca za svoj nastup da sam postao malo arogantan, ali nisam. Zapravo ni država, kao država ne daje prilike nekim novim stvarima da se promovišu. Tom manipulacijom u medijima narod je naviknut na jedno te isto, ali nadam se da će u nekoj bliskoj budućnosti, ne samo beatbox, već i neki drugi zanimljiviji hobi zauzeti neko svoje mesto u celom ovom sistemu.”

Ljubitelji ove vrste umetničkog izražavanja imali su prilku da isprate i nastup SickPrimea na prvom Beatbox battlu u Srbiji, održan početkom maja u Beogradu.
“Da, ali na žalost ispao sam već u prvom krugu gde su svi bili zaprepašćeni, ali više sam bio okrenut ka toj strani organizacije nego ka samom učešću, tako da mi je jako drago što se sve to organizovalo i sada radim na tome da prikupim pomoć, što se tiče mojih prijatelja i samih kolega, pa da se organizuje neki betabox battle u okviru Red bulla koji će podići sam taj događaj na mnogo veći nivo, ali to je sada samo ideja koja treba polako da se realizuje.”, nastavlja SickPrime.

Zak raj Igor je naveo i planove za nardeni period, novu beatbox numeru “Esi mi dobar” sastava Bad Copy i neke nove dogovorene datume:
“Pa da, zapravo krenuo sam da radim sa Looperom , međutim ne planiram da nastupam sa tim dok nisam u toj poziciji da zatvorenih očiju uradim sve to. Tako da planiram da izbacim par klipova u saradnji sa BeatBlokz studiom, da izbacim par klipova sa Loopera da vidim kako će ljudi da reaguju , ako vidim da je odziv dobar onda ću imati u planu da već u nekim od sledećih nastupa koristim looper što zbog neke novine, a i kako bih produžio vreme trajanja nastupa. Pošto sam inače član Dirty mind beatbox benda, bend koji u suštini radi prerade poznatih pesama u nekom soul, jaz fazonu imamo nastup 12. septembra ispred Doma omladine u Beogradu , tako da svi koji su zaintersovani i u mogućnosti mogu slobodno da dođu i da čuju eto malo drugačiji trip tog betaboxa. Kako to izgleda  kada se ukombinuje sa nekim drugim intstrumentima.

Drugi po redu Skate fest u Kruševcu završen je uz drum n bass zvuke koje je izmiksao dj Faxcool. Kao i prve godine publika je do zadnjeg trenutka đuskala i pozitivni vajb u jedan nakon ponoći raširio se gradom.

“Ono što najviše mladim ljudima ovde odgovara je to što je ulaz besplatan i što je slobodno unošenje alkoholnih pića, ali sa druge strane to baš i nije tako dobro, zato što moramo da naviknemo ljude da bar koliko toliko ulože, kako bismo mogli da podignemo sve ovo na veći nivo.  Kako bismo naredne godine doveli i  bendove sa strane, iz drugih zemalja. U celoj ovoj priči je najbitnija volja i trud, ja sam stvarno danima radio na ovome, da sve ispadne ovako dobro. Preko hiljadu ljudi je prošlo kroz festival danas, cirkulisalo na festivalu. Nadam se da ćemo sledeće godine nastaviti saradnju koju smo ostvatvraili ove i predhodne godine sa sponzorima, Monster energy, Zerpo, Kancelarija za mlade, nadamo se da ćemo imati pomoć i od Grada, jer ovo je stvarno perspektivan festival“, za kraj navodi promoter festa Stefan Begović.

txt: Ivana Grujić
foto: Ljubica Novaković