Šta se smelo a šta ne u stripu — pročitajte pravila iz 1954.
Helly Cherry
"Comics Magazine Association of America, Inc." je 1954. uveo niz pravila koja se tiču stripa i onoga šta sme i šta ne sme da se pojavljuje u njemu. Deo tog "strip koda" možete pročitati i ovde, a odnosi se na kriminal/zločin. Shvatićete i sami kako je veoma malo ovih pravila "preživelo" do danas.
- Zločini nikad ne smeju da se prikazuju na način da se stvori saosećanje za zločincima. Ne sme da se promoviše nepoverenje u snage zakona i pravde i ne sme da se podstiče želja da se oponašaju negativci.
- Nijedan strip ne sme eksplicitno iznositi detaljne pojedinosti i metod zločina.
- Policajci, sudije, državni službenici i ugledne institucije nikada ne smeju da se predstavljaju na način da se stvori nepoštovanje uspostavljene vlasti.
- Ako je zločin prikazan - to mora biti ružan i neprijatan čin.
- Zločinci ne smeju da se prikazuju kao glamurozni ili da su na onim položajima u društvu koji kod čitaoca stvaraju želju za oponašanjem.
- Uvek, u svakom slučaju, dobro pobeđuje zlo, a zločinac mora biti kažnjen za svoja nedela.
- Prizori preteranog nasilja su zabranjeni. Scene brutalnog mučenja, prekomerne upotrebe noža i oružja, fizička agonija, krvavi i jezivi zločini - biće uklonjeni.
- Neće se prikazivati neobične i jedinstvene metode skrivanja oružja.
- Ne smeju se promovisati i ohrabrivati scene u kojima se prikazuje smrt policijskih službenika kao posledica kriminalnih radnji.
- Otmica nikad ne sme biti detaljno prikazana, niti se sme prikazati da su otmičari imali koristi od ovog kriminalnog čina. Otmičari uvek moraju biti kažnjeni.
- Slova reči "zločin" nikad ne smeju da veličinom ili bojom odudaraju od ostalih reči koje se nalaze u naslovu stripa. Reč "zločin" nikad ne sme da se sama pojavi na naslovnici.
- Treba se suzdržavati od korištenja reči "zločin" u naslovu ili podnaslovu stripa.