Postoji jedan put, Rimskim putem ga zovu. Vijugav je i nezgrapan, sagrađen od krupnih kamenih blokova, grli obalu postojano i smelo, poput kakvog rečnog diva. Ali ne ljubi ga nebesko plavetnilo, već zelene raspevane vode reke Save.
Rimski put grli obalu Ade Ciganlije, štiti je da je visoki talasi ne razruše i odnesu put Dunava i Crnog mora. Tim putem ne idu ljudske noge. Njime plove patke i vodene zmije, njime plutaju grane i rečne alge, nad njim cveta cveće i ljube se puževi i vilini konjici, a uljuljkuje ga šum visokih, krupnih topola.
Sazdale su ga ljudske ruke u ne tako davna vremena, kad je obala Ade Ciganlije, ona koja se smeje i neprestano ćućori sa obalom Ade Međice, bila nepoznata žiteljima našeg glavnog grada. Podignut kao prva odbrana obale, iznad koje se uzdiše savremeniji i naoko lepši betonski nasip, večno je porinut u vodu i zaokupljen nekim svojim mislima.
Retko kad se dešava da nivo Save toliko opadne i ogoli belo kamenje Rimskog puta. Tada se obično voda sramežljivo meškolji međ kamenjem, kao da se izvinjava što je narušila njegov dugogodišnji mir, kao da ga ljubi i poljupcima pokušava da nadoknadi zeleni plašt koji mu je uskratila.
Rimski put krije mnoge tajne: ko je u Savi prvi put proplivao, ko se u koga zaljubio, ko je podigao lepši splav a ko skuvao bolji ručak. Ćuti o mnogim ekserima i čekićima izgubljenim u mulju reke, mudruje o mnogim buradima koja su otplovila put Dunava, o brojnim zgodama i nezgodama starih, ali i novih splavara.
Poslušajte jednom zov tog kamenja, poslušajte jednom priču koja se ispreda oko Ade Ciganlije i stidljive Ade Međice i krenite stopama rečnih vukova, voda će vas nagraditi. A riblja čorba i ukusno domaće vino sasvim sigurno razgaliti.
Tamara Lujak